Bezpośredni wtrysk gazu

Popularne rozwiązanie

Silniki z bezpośrednim wtryskiem benzyny jeszcze kilka lat temu były techniczną ciekawostką. Dziś to w przypadku aut wielu marek standard. Niemniej bezpośredni wtrysk paliwa ułatwia konstruktorom spełnienie coraz bardziej rygorystycznych norm emisji spalin. W normalnych silnikach wtryskiwacze benzyny zamontowane są w kolektorze ssącym w sporej odległości od komór spalania. W jednostkach zbezpośrednim wtryskiem benzyny wtryskiwacze paliwa są umiejscowione w komorze spalania.

Niemniej jednak firmy produkujące instalacje gazowe LPG uparły się, aby pokonać bezpośredni wtrysk benzyny i „zagazować” m.in. Volkswageny, Skody i Seaty z silnikami TSI ,FSI ,TFSI . Wymyślono tzw. dotrysk benzyny. Dotyczy to także silników grupy Hyundai – Kia o oznaczeniu silnika GDI, grupa PSA Peugeot-Citroen oznaczenie silnika THPI . Silniki z bezpośrednim wtryskiem paliwa produkują także firmy Renault, BMW, Mercedes, Ford - silnik Ecobost,Mazda - SKYACTIV-G, Opel, Volvo, Suzuki - silnik Boosterjet.

bezpośredni wtrysk gazu
Mechanika i naprawa samochodowa, pojazdowa - serwis, warsztat w Katowicach

Jak to działa?

Podczas jazdy na gazie sterownik benzynowy samoczynnie podaje równoczesnie benzynę – służy ona m.in. chłodzeniu (prawie) bezczynnych wtryskiwaczy benzynowych. Ilość spalanej benzyny w stosunku do ilości spalonego gazy nie jest jednak stała. Waha się ona od 0-25% ! Pewna ilość benzyny zawsze jest potrzebna do jazdy.

Tak jest np. wtedy, gdy jedziemy z pełnym gazem na wysokich obrotach (im wyższe obciążenie, tym większy udział benzyny w paliwie) Kultura pracy silnika jest wzorowa. Instalacje LPG działające na tej zasadzie proponują m.in. Landi Renzo.

Firma Landi Renzo posiada sterownik LOVATO EASY FAST DIRECT INJECTION który umożliwia jazdę w 100% na LPG (Dotyczy to silników Mazda 2.0 L i 2,5 L Skyactive oraz silnik Renault /Nissan 1.2 TCE (dane na dzień 01.11.2017)

Poznaj zalety

W najpopularniejszym wariancie instalacja LPG do silnika z bezpośrednim wtryskiem gazu na oko niewiele różni się od zwykłej instalacji sekwencyjnego wtrysku gazu, jakkolwiek z założenia stosuje się komponenty z wyższej półki, a oprogramowanie jest pisane osobno do każdego typu silnika: instalacja ma klasyczny zbiornik (butlę) na gaz, parownik, filtry, wtryskiwacze, sterownik.

Instalacje gazowe LPG zamontowane w silnikach z bezpośrednim wtryskiem benzyny posiadają wiele zalet. Jedną z nich jest chłodzenie wtryskiwaczy i zaworów silnika, dzięki czemu przedłużamy jego żywotność. Właściwe chłodzenie wtryskiwaczy chroni je przed uszkodzeniami, a tym samym redukuje możliwość awarii. Zmienne czynniki atmosferyczne takie jak wilgotność, ciśnienie czy temperatura nie stanowią problemu, ponieważ instalacja lpg jest bardzo stabilna.

Komputer auta doskonale radzi sobie ze sterowaniem silnikiem w przypadku bezpośredniego wtrysku gazu. Nikogo nie trzeba przekonywać, iż rozwiązanie to pozwala w znaczący sposób ograniczyć koszty paliwa, pozwala też na komfortową i niezakłóconą jazdę. Bezpośredni wtrysk gazu jest dobrym i trwałym rozwiązaniem nie wymagającym żadnej specjalnej troski. Niska awaryjność i zmniejszona emisja dwutlenku węgla do atmosfery to kolejne korzyści wynikające z autogazu.

Mechanika i naprawa samochodowa, pojazdowa - serwis, warsztat w Katowicach
Mechanika i naprawa samochodowa, pojazdowa - serwis, warsztat w Katowicach

Zalety bezpośredniego wtrysku gazu

Zakres naszych usług w zakresie mechaniki samochodowej to m.in.:

Jeśli chodzi o bezpośredni wtrysk gazu, mamy w tej dziedzinie obszerne doświadczenie i jesteśmy w stanie doradzić i zrealizować najlepsze rozwiązania. Nie ma jednej optymalnej metody pozwalającej uzyskać maksimum korzyści z instalacji lpg. Wszystko zależy od typu pojazdu, jego specyfiki, a także indywidualnych potrzeb i oczekiwań klienta. Pracując w branży wiele lat, jesteśmy pewni, iż nasze doświadczenie przyczynia się jednak do osiągnięcia satysfakcjonujących rozwiązań.

Bezpośredni wtrysk gazu to zagadnienie, które budzi liczne pytania. Zapraszamy do naszego warsztatu bądź do kontaktu telefonicznego, gdzie odpowiemy na wszelkie wątpliwości w sposób przystępny i wyczerpujący. Na naszej stronie internetowej znajdą też Państwo wiele przydatnych informacji i narzędzi dotyczących instalacji lpg. Są tu opisy producentów, podzespołów, jak również galeria realizacji wykonanych przez nas zleceń. Szczególnie przydatny jest też kalkulator opłacalności montażu.

Powrót do góry
/auto-gaz/bezposredni-wtrysk